wplivechat - en to nl_NL translation catalogue (260 entries)

en: A user's Name and Email Address will be used by default if they are logged in.
nl_NL: Een gebruikersnaam en e-mailadres wordt standaard gebruikt als gebruikers zijn ingelogd.

en: Accept Chat
nl_NL: Geaccepteerde chat

en: Action
nl_NL: Actie

en: Active
nl_NL: Actief

en: Active Chats
nl_NL: Actieve chat

en: Add New Quick Response
nl_NL: Voeg nieuwe snelle reactie toe

en: Add Quick Responses to your Live Chat
nl_NL: Voeg snelle reacties toe aan je live chat

en: Admin has closed and ended the chat
nl_NL: Admin heeft het gesprek gesloten en verlaten

en: Advanced Info
nl_NL: Geavanceerde Info

en: Agents
nl_NL: Medewerkers

en: Alert me via email as soon as someone wants to chat
nl_NL: Melding via e-mail wanneer iemand met mij wil chatten

en: Alert me via email as soon as someone wants to chat (while online only)
nl_NL: Melding via e-mail wanneer iemand met mij wil chatten

en: Alert: Someone wants to chat with you on
nl_NL: Attentie: Iemand wilt met je chatten op

en: All Quick Responses
nl_NL: Alle snelle reacties

en: Allow any user to make themselves a chat agent
nl_NL: Sta toe dat elke gebruiker zichzelf de rechten geeft voor chat medewerker

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.</p> <p><a href="?" onclick="document.location.reload(); return false;">Try again</a>
nl_NL: Een onverwachte HTTP fout is opgetreden tijdens de API aanvraag.</p> <p><a href="?" onclick="document.location.reload(); return false;">Probeer opnieuw</a>

en: An unknown error occurred
nl_NL: Een onbekende fout is opgetreden

en: Assign Quick Response
nl_NL: Toewijzen snelle reactie

en: Attempting to open the chat window... Please be patient.
nl_NL: Probeert het chatvenster te openen ... Even geduld a.u.b.

en: Auto Pop-up
nl_NL: Automatische pop-up

en: Blocked Visitors
nl_NL: Geblokkeerde bezoekers

en: Blocked Visitors - Based on IP Address
nl_NL: Geblokkeerde gebruikers - op basis van IP-adres

en: Blocking a user's IP Address here will hide the chat window from them, preventing them from chatting with you. Each IP Address must be on a new line
nl_NL: Door IP-adressen te blokkeren voorkom je dat het chatvenster zichtbaar wordt voor die gebruikers en dus ook niet met je kunnen chatten. Vul op elke nieuwe regel een IP-adres in

en: Bottom left
nl_NL: Linksonder

en: Bottom right
nl_NL: Rechtsonder

en: By checking this, only users that are logged in will be able to chat with you.
nl_NL: Klik dit aan om alleen ingelogde gebruikers toe te staan om met je te chatten.

en: Can I use this plugin on my multi-site?
nl_NL: Kan ik deze plugin gebruiken op mijn multi-pagina?

en: Chat Active
nl_NL: Chat actief

en: Chat Agent
nl_NL: Chat medewerker

en: Chat Agent Online
nl_NL: Chat medewerker online

en: Chat Agents
nl_NL: Chat medewerkers

en: Chat Agents Online
nl_NL: Chat medewerkers online

en: Chat Box
nl_NL: Chatvenster

en: Chat Ended - User still browsing
nl_NL: Gesprek beëindigd - gebruiker surft nog

en: Chat Experience Ratings
nl_NL: Instellingen chatvenster

en: Chat Window Settings
nl_NL: Instellingen chatvenster

en: Chat answered by another agent
nl_NL: Chat beantwoord door andere medewerker

en: Chat box alignment
nl_NL: Uitlijning chatvenster

en: Chat box fill color
nl_NL: Chatvenster vulkleur

en: Chat box font color
nl_NL: Chatvenster tekstkleur

en: Chat delay (seconds)
nl_NL: Chat vertraging (seconden)

en: Chat enabled
nl_NL: Chat toegestaan

en: Chat has been answered by another agent
nl_NL: Chat is beantwoord door een andere medewerker

en: Chat initiated on:
nl_NL: Chatten gestart op:

en: Chat notifications
nl_NL: Chat notificaties

en: Chat offline. Leave a message
nl_NL: Chat offline. Laat een bericht achter

en: Chat with
nl_NL: Chat met

en: Chat with us
nl_NL: Chat met ons

en: Checking this will allow any of your users to make themselves a chat agent when editing their profile.
nl_NL: Sta toe dat iedere gebruiker zichzelf chat medewerker kan maken op hun persoonlijk profiel

en: Checking this will allow you to change your status to Online or Offline on the Live Chat page.
nl_NL: Door dit te controleren kan je jouw status te veranderen van "Online" of "Offline" op de "Live Chat" pagina.

en: Choose a theme
nl_NL: Kies een theme

en: Choose an animation
nl_NL: Kies een animatie

en: Choose when I want to be online
nl_NL: Kies wanneer je online wilt zijn

en: Common issues:
nl_NL: Voorkomende problemen:

en: Connecting you to a sales person. Please be patient.
nl_NL: We verbinden je met een medewerker. Even geduld a.u.b.

en: Connecting. Please be patient...
nl_NL: Aan het verbinden. Moment geduld a.u.b.

en: Contact us
nl_NL: Neem contact met ons op

en: Current Users that are Chat Agents
nl_NL: Huidige gebruikers met rechten als chat medewerker

en: Custom. Enter Colour Values Below
nl_NL: Bewerk. Vul kleurcode hieronder in

en: Date
nl_NL: Datum

en: Dear Pro User
nl_NL: Beste Pro gebruiker

en: Delete History
nl_NL: Verwijder chatgeschiedenis

en: Disable this to enable anonymity for your visitors
nl_NL: Schakel dit uit zodat bezoekers anoniem kunnen blijven

en: Disabling this will mean that the Chat Box will not be displayed on mobile devices. (Smartphones and Tablets)
nl_NL: Als je dit uitschakelt betekend dit dat de chatvenster niet zichtbaar is op mobiele apparaten. (smartphones en tablets)

en: Display name and avatar in chat
nl_NL: Toon naam en avatar in chat

en: Display the agent and user name above each message in the chat window.
nl_NL: Toon de medewerker en gebruikersnaam boven elke bericht in het chatvenster

en: Do I have to be logged into the dashboard to chat with visitors?
nl_NL: Moet ik ingelogd zijn op de dashboard om te chatten met bezoekers?

en: Do not allow users to send offline messages
nl_NL: Sta niet toe dat gebruikers offline berichten kunnen sturen

en: Do not show the chat window on the following pages. Leave blank to show on all. (Use comma-separated Page ID's)
nl_NL: Toon het chatvenster niet op de volgende pagina's. Laat leeg om overal te tonen. (Gebruik komma-gescheiden pagina ID's)

en: Do you have a mobile app?
nl_NL: Is er een mobiele app?

en: Documentation
nl_NL: Documentatie

en: Documentation:
nl_NL: Documentatie:

en: Edit Quick Response
nl_NL: Pas snelle reactie aan

en: Email
nl_NL: E-mail

en: Email Address
nl_NL: E-mailadres

en: Email address where offline messages are delivered to. Use comma separated email addresses to send to more than one email address
nl_NL: Gebruik komma-gescheiden e-mailadressen om naar meerdere e-mailadressen te sturen

en: Enable On Mobile Devices
nl_NL: Inschakelen op mobiele apparaten

en: End chat
nl_NL: Stop chat

en: Enter each IP Address you would like to block on a new line
nl_NL: Vul op elke nieuwe regel een IP-adres in dat je wilt blokkeren

en: Exclude chat window on the following pages
nl_NL: Chatvenster is uitgesloten op de volgende pagina's:

en: Exclude chat window on the following pages:
nl_NL: Chatvenster is uitgesloten op de volgende pagina's:

en: Expand the chat box automatically (prompts the user to enter their name and email address).
nl_NL: Vouw het chatvenster automatisch (wordt de gebruiker gevraagd om hun naam en e-mailadres in te voeren).

en: Fade In
nl_NL: Verschijn

en: Feedback
nl_NL: Terugkoppeling

en: First Section Text
nl_NL: Eerste sectie tekst

en: Friend recommendation
nl_NL: Recommandatie van een vriend

en: General Settings
nl_NL: Algemene instellingen

en: Get Pro Add-on to accept more chats
nl_NL: Voeg Pro add-on toe om meer chats te accepteren

en: Getting started? Read through some of these articles to help you along your way.
nl_NL: Aan de slag? Lees eerst deze artikelen om je te helpen bij het starten.

en: Google or other search Engine
nl_NL: Google of andere zoekmachine

en: Hello. Please input your details so that I may help you.
nl_NL: Hallo. Waar kan ik je mee helpen?

en: Hide Chat
nl_NL: Verberg chat

en: Hides chat for 24hrs when user clicks X
nl_NL: Verbergt chat voor 24 uur wanneer gebruiker klikt op X

en: History
nl_NL: Geschiedenis

en: How did you find us?
nl_NL: Hoe heb je ons gevonden?

en: How do I check for JavaScript errors on my site?
nl_NL: Hoe controleer ik op JavaScript fouten op mijn pagina?

en: How do I disable APC Object Cache?
nl_NL: Hoe zet ik APC Object Cache uit?

en: How long it takes for your chat window to pop up
nl_NL: Hoe lang het duurt voordat het chatvenster verschijnt

en: I'm not getting any notifications of a new chat
nl_NL: Ik krijg geen notificaties bij een nieuwe chat

en: IP Address not recorded
nl_NL: IP-adres niet geregistreerd

en: IP Address:
nl_NL: IP-adres:

en: If there are no chat agents online, the chat will show as offline
nl_NL: Wanneer er geen chat medewerker online is, dan zal de chat aangeven offline te zijn

en: If you are having difficulty updating the plugin, please contact
nl_NL: Wanneer je problemen ondervindt met updaten, neem alsjeblieft contact op

en: Include chat window on the following pages
nl_NL: Voeg chatvenster toe op de volgende pagina's:

en: Include chat window on the following pages:
nl_NL: Voeg chatvenster toe op de volgende pagina's:

en: Incoming Chat
nl_NL: Inkomende chat

en: Initiate Chat
nl_NL: Voorbereiden van de chat

en: Input Field Replacement Text
nl_NL: Invoerveld vervangende tekst

en: Intro Text
nl_NL: Introductie tekst

en: Left
nl_NL: Links

en: Live Chat
nl_NL: Live chat

en: Log in
nl_NL: Meldt aan

en: Main Settings
nl_NL: Hoofd instellingen

en: Make this user a chat agent
nl_NL: Maak van deze gebruiker een chat medewerker

en: Message
nl_NL: Bericht

en: Messages only show when I refresh the chat window
nl_NL: Berichten verschijnen alleen wanneer ik mijn chatvenster ververs

en: Minimum System Requirements
nl_NL: Minimale systeemvereisten

en: Missed Chats
nl_NL: Gemiste chats

en: Name
nl_NL: Naam

en: Name
nl_NL: Naam

en: New Quick Response
nl_NL: Nieuwe snelle reactie

en: No
nl_NL: Nee

en: No Animation
nl_NL: Geen animatie

en: No Quick Responses found
nl_NL: Geen snelle reactie gevonden

en: No Quick Responses found in the Trash
nl_NL: Geen snelle reactie gevonden in prullenmand

en: No chat sessions available at the moment
nl_NL: Er is momenteel geen chatsessie mogelijk

en: No chats available at the moment
nl_NL: Er zijn momenteel geen chats

en: No visitors on-line at the moment
nl_NL: Er zijn momenteel geen bezoekers online

en: Offline Chat Box Title
nl_NL: Offline chatvenster titel

en: Offline Messages
nl_NL: Offline berichten

en: Offline Text Fields
nl_NL: Offline tekstvelden

en: Only show the chat window to users that are logged in
nl_NL: Toon alleen het chatvenster aan gebruikers die zijn ingelogd

en: Open Chat Window
nl_NL: Open chatvenster

en: Other
nl_NL: Anders

en: Other text
nl_NL: Overige tekst

en: PHP Mailer
nl_NL: PHP mailer

en: Password
nl_NL: Wachtwoord

en: Picture
nl_NL: Foto

en: Please Explain
nl_NL: Namelijk

en: Please click 'Start Chat' to initiate a chat with an agent
nl_NL: Druk op 'Start Chat' om verbonden te worden met een medewerker

en: Please click \'Start Chat\' to initiate a chat with an agent
nl_NL: Druk op \'Start Chat\' om verbonden te worden met een medewerker

en: Please contact the administrator of this website to change this.
nl_NL: Neem contact op met beheerder van deze website om dit te veranderen.

en: Please note: This window must be open in order to receive new chat notifications.
nl_NL: Let op: Dit venster moet open staan om nieuwe chat notificatie te ontvangen.

en: Please update to the latest version of WP Live Chat Support Pro
nl_NL: Update naar de laatste versie van WP Live Chat Support Pro a.u.b.

en: Please update to the latest version of WP Live Chat Support Pro to start recording any offline messages.
nl_NL: Update a.u.b. naar de laatste versie van WP Live Chat Support Pro om te starten met opslaan van offline berichten.

en: Port
nl_NL: Poort

en: Press ENTER to send your message
nl_NL: Druk ENTER om je bericht te versturen

en: Previous
nl_NL: Vorige

en: Pro add-on
nl_NL: Pro Add-on

en: Pro version only
nl_NL: Alleen voor Pro versie

en: Questions?
nl_NL: Vragen?

en: Quick Response
nl_NL: Snelle reactie

en: Quick Responses
nl_NL: Snelle reactie's

en: Quick Responses for WP Live Chat Support Pro
nl_NL: Snelle reactie voor WP Live Chat Support Pro

en: Reactivate Chat Section Text
nl_NL: Reactiveer chat sectie tekst

en: Reactivating your previous chat...
nl_NL: Reactiveren van vorige chat...

en: Recomended Size 250px x 40px
nl_NL: Voorkeurgrootte 250px x 40px

en: Recomended Size 40px x 40px
nl_NL: Voorkeurgrootte 40px x 40px

en: Record a visitor's IP Address
nl_NL: Sla bezoekers IP-adres op

en: Remove Image
nl_NL: Verwijder foto

en: Remove Logo
nl_NL: Verwijder logo

en: Require Name And Email
nl_NL: Vereist naam en e-mail

en: Right
nl_NL: Rechts

en: Save Settings
nl_NL: Sla instellingen op

en: Search Quick Responses
nl_NL: Zoek snelle reactie

en: Search Term
nl_NL: Zoekterm

en: Second Section Text
nl_NL: Tweede sectie tekst

en: Select
nl_NL: Selecteer

en: Send
nl_NL: Stuur

en: Send Feedback
nl_NL: Stuur terugkoppeling

en: Send message
nl_NL: Verstuur bericht

en: Sending Method
nl_NL: Verstuur methode

en: Sending message...
nl_NL: Bericht aan het versturen...

en: Settings
nl_NL: Instellingen

en: Show the chat window on the following pages. Leave blank to show on all. (Use comma-separated Page ID's)
nl_NL: Toon het chatvenster op de volgende pagina's. Laat leeg om overal te tonen. (Gebruik komma-gescheiden pagina ID's_

en: Slide From The Side
nl_NL: Schuif vanaf de zijkant

en: Slide Up
nl_NL: Schuif omhoog

en: Someone wants to chat with you on your website
nl_NL: Iemand wil met je chatten op jouw website

en: Start Chat
nl_NL: Start chat

en: Start Live Chat
nl_NL: Start live chat

en: Still need help? Use one of these links below.
nl_NL: Nog altijd hulp nodig? Bekijk de links hieronder.

en: Submit
nl_NL: Voorleggen

en: Support
nl_NL: Ondersteuning

en: Thank You for your feedback!
nl_NL: Bedankt voor je terugkoppeling!

en: Thank you for your feedback. We will be in touch soon
nl_NL: Bedankt voor je terugkoppeling. We nemen snel contact op

en: Thank you for your message. We will be in contact soon.
nl_NL: Bedankt voor je bericht. We nemen snel contact met je op.

en: The chat box doesnt show up
nl_NL: Chatvenster verschijnt niet

en: The chat window disappears when I logout or go offline
nl_NL: Chatvenster verdwijnt wanneer ik uitlog of offline ga

en: The chat window never goes offline
nl_NL: Het chatvenster gaat nooit offline

en: The chat window will be hidden when it is offline. Users will not be able to send offline messages to you
nl_NL: Het chatvenster verbergen wanneer het offline is. Gebruikers kunnen je geen offline berichten sturen

en: There is No Answer. Please Try Again Later
nl_NL: Er is geen antwoord. Probeer het later nog eens

en: There was a problem sending your feedback. Please log your feedback on
nl_NL: Er was een probleem met het versturen van je terugkoppeling. Log jouw terugkoppeling a.u.b. op

en: This chat has already been answered. Please close the chat window
nl_NL: Deze chat is al beantwoord. Sluit chatvenster a.u.b.

en: This chat is active
nl_NL: Deze chat is actief

en: This is the text that will show in place of the Name And Email fields
nl_NL: Dit is de tekst wat zichtbaar is bij de naam en e-mail velden

en: This option is only available in the
nl_NL: Deze optie is alleen beschikbaar in de

en: This text is shown above the user chat input field
nl_NL: Deze tekst is zichtbaar boven de gebruikers invulveld

en: Troubleshooting
nl_NL: Probleemoplossing

en: Upload Image
nl_NL: Upload foto

en: Upload Logo
nl_NL: Upload logo

en: Use Logged In User Details
nl_NL: Gebruik log in gebruiker gegevens

en: User chat welcome
nl_NL: Welkom chat gebruiker

en: User has maximized the chat window
nl_NL: Gebruiker heeft chat gemaximaliseerd

en: User has minimized the chat window
nl_NL: Gebruiker heeft chatvenster geminimaliseerd

en: User has opened the chat window
nl_NL: Gebruiker heeft chatvenster geopend

en: User is browsing but doesn't want to chat
nl_NL: Gebruiker is aan het surfen maar wil niet chatten

en: Username
nl_NL: Gebruikersnaam

en: Users will have to enter their Name and Email Address when starting a chat
nl_NL: Gebruikers dienen een naam en e-mail op te geven voordat de chat start

en: View Chat History
nl_NL: Bekijk chatgeschiedenis

en: View Quick Responses
nl_NL: Bekijk alle snelle reacties

en: Visitors on site
nl_NL: Er zijn bezoekers op je site

en: WP Live Chat History
nl_NL: WP Live Chat geschiedenis

en: WP Live Chat Missed Chats
nl_NL: WP Live Chat gemiste chats

en: WP Live Chat Offline Messages
nl_NL: WP live chat offline berichten

en: WP Live Chat Support - Offline Message from
nl_NL: WP Live Chat Support - Offline bericht van

en: WP Live Chat Support Feedback
nl_NL: WP Live Chat Support terugkoppeling

en: WP Live Chat Support Settings
nl_NL: WP Live Chat Support instellingen

en: WPLC: Safe mode is enabled on this server. You may experience issues while using WP Live Chat Support as a result of this. Please contact your host to get safe mode disabled.
nl_NL: WPLC: Safe modeis niet geactiveerd op deze server. Je kan hierdoor problemen ondervinden wanneer je WP Live Chat Support. Neem a.u.b. contact op met je provider om deze functie in te schakelen.

en: WPLC: set_time_limit() is not enabled on this server. You may experience issues while using WP Live Chat Support as a result of this. Please get in contact your host to get this function enabled.
nl_NL: WPLC: set_time_limit() is niet geactiveerd op deze server. Je kan hierdoor problemen ondervinden wanneer je WP Live Chat Support. Neem a.u.b. contact op met je provider om deze functie in te schakelen.

en: We are currently offline. Please leave a message and we'll get back to you shortly.
nl_NL: We zijn momenteel offline. Laat een bericht achter en we nemen zo spoedig mogelijk contact met je op.

en: Welcome to
nl_NL: Welkom bij

en: Welcome. How may I help you?
nl_NL: Welkom. Hoe kan ik je helpen?

en: What are Quick Responses?
nl_NL: Wat zijn snelle reacties?

en: What is this?
nl_NL: Wat is dit?

en: Whois for
nl_NL: Whois voor

en: With the Pro add-on of WP Live Chat Support, you can
nl_NL: Met de Pro Add-on van WP Live Chat Support kan je

en: WordPress.org plugin repository
nl_NL: WordPress.org plugin lijst

en: Yes
nl_NL: Ja

en: You are currently accepting chats
nl_NL: Je ontvangt momenteel chats

en: You are not a chat agent. Please make yourself a chat agent before trying to chat to visitors
nl_NL: Je bent niet ingelogd als chat medewerker. Maak jezelf chat medewerker voordat je kan chatten met bezoekers

en: You are not accepting chats
nl_NL: Je ontvangt momenteel geen chats

en: You are using an outdated version of <strong>WP Live Chat Support Pro</strong>.
nl_NL: Je gebruikt een gedateerde versie van <strong>WP Live Chat Support Pro</strong>.

en: You are using an outdated version of <strong>WP Live Chat Support Pro</strong>. Please
nl_NL: Je gebruikt een gedateerde versie van <strong>WP Live Chat Support Pro</strong>. Alsjeblieft

en: You are using an outdated version of WP Live Chat Support Basic. Please update your plugin to allow for animations to function
nl_NL: Je gebruikt een verouderde versie van WP Live Chat Support Basis. Update de plugin om animaties te laten werken

en: You have an incoming chat.
nl_NL: Je hebt een binnenkomende chat

en: You have not missed any chat requests.
nl_NL: Je hebt geen gemiste chataanvragen

en: You have not received any offline messages.
nl_NL: Je hebt geen offline berichten ontvangen.

en: You must be a chat agent to answer chats
nl_NL: Je moet een chat medewerker zijn om de chat te mogen beantwoorden

en: You must be a chat agent to initiate chats
nl_NL: U moet een chat medewerker zijn om een gesprek voor te bereiden

en: You're live chat box on your website has been temporarily disabled until the Pro plugin has been updated. This is to ensure a smooth and hassle-free user experience for both yourself and your visitors.
nl_NL: Jouw live chatvenster op jouw website is tijdelijk uitgeschakeld totdat je de pro plugin hebt geüpdatet. Dit om zeker te zijn van een prettige en zorgeloze ervaring voor jezelf en jouw bezoekers.

en: Your Email
nl_NL: Jouw e-mail

en: Your Name
nl_NL: Jouw naam

en: Your Website
nl_NL: Jouw website

en: Your settings have been saved.
nl_NL: Je instellingen zijn opgeslagen.

en: Your user role does not allow you to make yourself a chat agent.
nl_NL: Je beschikt niet over de juiste rechten om jezelf een chat medewerker te maken.

en: active
nl_NL: actief

en: are only available in the WP Live Chat Support Chat Experience Ratings add-on
nl_NL: Installeren van WP Live Chat Support Pro add-on

en: available in the
nl_NL: beschikbaar in de

en: browsing
nl_NL: surfen

en: complete
nl_NL: compleet

en: deleted
nl_NL: verwijder

en: documentation
nl_NL: Documentatie

en: only
nl_NL: alleen

en: pending
nl_NL: in afwachting

en: requesting chat
nl_NL: chat aanvragen

en: see who's online and initiate chats
nl_NL: zien wie er inline is en gesprekken beginnen

en: to ensure all functionality is in working order
nl_NL: om zeker te zijn dat alle functies werken

en: type here...
nl_NL: Type hier...

en: update to at least version
nl_NL: update naar de laatste versie

en: with your online visitors with the click of a button.
nl_NL: met jouw online bezoekers met een druk op de knop.
